Tur Notlarım

Tur süresince ne tür kameralar, ne şekilde kullandım ve yardım aldığım aplikasyonlar...

Eveeeeet
.
.
Farkettim ki "Eveeeeet" kelimesini özellikle sesli videolarımda sıklıkla çok kullanıyorum. :) Alışkanlık olsa gerek.

Turda görsel çekimlere çok önem verdim. Çünkü turda iyi bir arşiv toplayıp güzel bir blog sitesi yapma fikri bu tarzda uzun-kısa turlarımda ilk amacım oluyor. Neden mi ? Paylaşmayı seviyorum. Benim gibi bu tarz bir tura çıkacak insanlara ilham olabilir, gezi programlarına yardımcı olabilirsem, ne mutlu bana.
Prof. bir fotoğrafçı değilim. Hatta kendimi bu konuda çoğu zaman eksik bulurum. Şansım var, çok fotoğraf-video çeker, üşenmem. Böylece güzel karelerin çıkma şansı artıyor.
Balkan turunda görsel kaydı amaçla yanıma aldığım cihazlar şöyle;
- Samsung Note 9 cep telefonu
- Samsung WB250F Compact Kamera
- GoPro Hero 3+ Black
- GoPro Hero 4 Silver (Gökmen getirmişti. Turda kullandım)

Note 9 : Seyir halinde bu telefonu gidonda telefon tutucusu üzerinde bulundurdum. Zaman zaman yol alırken Facebook canlı yayında kullandım ama motordaki vibrasyondan dolayı pek hoşuma gitmedi. Belirli bir motor devir aralığında kalınca titreşim olmuyor ama en ufak bir devir değişikliğinde jelly effect denen bir olay oluyordu videoda. Bu yüzden fazla canlı veya normal video çekimini Note 9 ile yapmadım.
Telefon gidondaki tutucuda devamlı şarjda kaldı ve hemen hemen çoğu zaman hep pili dolu durumda idi. Bu önemli bir konu. Çünkü gün içinde bazen 2-3 yer bazende 10 yer dolaştığım için telefonun enerji durumu önem arz ediyordu. Şarj dışında yan destek amaçlı Google Map i seyir halinde elbette kullandım. Her ülkede oldukça fazla, özellikle büyük şehirlerde, merkezde dar-karışık sokaklarda çok işime yaradı. Hakkını ödeyemem :) Sadece Kosova da alt yapı desteklenmediği için Google Map in navigasyon özelliği çalışmadı. Onun yerine manuel şekilde (Ön İzleme) olarak biraz zorda olsa kullandım.
Navigasyon dışında bu telefonu bir kitap, ansiklopodi, ertesi gün programımda dolaşacağım yerler hakkında bilgi toplamak, ön hazırlık amaçlı kullanmamın yanında kamp, otel yeri bulma, video-fotoğraf kaydı, bunları işleme, sosyal medya, o an nerede olduğum konum paylaşımı, whatsapp Türkiye görüşmeleri amaçlı kullandım. Kısacası bu telefon görsel arşiv bakımından herşeyimdi.
Her ülkenin pre-paid sim cardı veya mola verdiğim yerlerdeki wifi ile internet erişimim oldu.
256GB harici mini SD-Card takılı Note 9 da görsel çekimleri bu kart üzerine kaydetmek üzere ayarladım. Videoları 16:9, 1280x720p HD, fotoğrafları 16:9, 9.1MP, 4032x2268 pixel formatında çektim. Çekimler motor üzerinde değilken oldu. Güzel bir manzara gördüğümde sosyal medyada anlık, pratik şekilde paylaşım amaçlı motosikleti durdurup, telefon tutacağından çıkarıp çekim yaptığım anlarda oldu. %95 bir yeri gezerken kullandım diyebilirim.
Bu telefonun en çok hoşuma giden yanı pil tüketiminin az olması, pilin uzun süre gitmesi yanında pratik kullanımı (güç düğmesi ile hemen foto-video moda geçmesi, selfi kamerasını açma, modaların kolay erişebilir olması) ve her fotoğrafta exif içinde o noktanın koordinatlarını kaydetmesidir. Bu koordinatlar ile çekim yaptığım yeri harita üzerinde rahatlıkla nokta hedefi şeklinde sonradan görebildim.


Samsung WB250F Compact Kamera : Bu kamerayı sadece motosiklet üzerinde yol alırken Go Cruise 2 gaz sabitleyici yarımı ile foto ve video çekimi yaparken kullandım. Yıllardır bu konuda uzman oldum diyebilirim :)
Kamera, bir askı ile boynuma asılı. Düğmeleri ile kolay bir şekilde açıp-kapama, fotoğraf ve video çekme imkanı sunuyor. Çekim anında sürüşte bir aksilik olursa riske girmeden kamerayı hemen elimden bırakıyorum ve askısı sayesinde boynumda kalıyor. Wifi desteği ile çekimleri aplikasyon sayesinde cep telefonuma alabilme imkanıda oluyor. İnceleme yazım için tıklayınız.


GoPro Kameralar : Kamera kaskımın sağ ön tarafında montajlı idi. Kayıt başlatma-durdurma ve diğer komutlar için led ışığını görebilmem nedeniyle kullanmakta zorlanmadım. Video kaydı anında her 5sn. de bir fotoğraf çekme özelliği ile kullandım. Konu hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Samsung compact camera ve gopro ların yedek pilleri mevcuttu. Pilleri korsan çadır attığım yerlerde powerbank lardan, kamp yerlerinde 220V adaptörleri ile veya gerekiyorsa motosiklet üzerinde yol alırken koltuk altında olan USB çakmaklık yardımı ile doldurma şansım oldu.
Yanımda ayrıca 6 tane 32GB lık mini SD-Card vardı. Samsung compact camera ve gopro kullandığım 6 mini SD-Card kart 3-4 günde bir doluyordu ve ilk 220V olan kamp alanında laptop um sayesinde harici diske aktardım. Kartların ertesi ve takip eden günler için boşalttım.

________________________

Gaz Sabitleyici (Go Cruise 2)Yılardır her motosikletimde kullandığım demirbaş parçalardan birisidir. Şehiriçi trafiği harici kullanılması basit, faydalı bir parça diyebilirim. Ürünü yurtdışından almıştım. Hiç kullanmamakla birlikte TR de muadillerinin satışı var.
İki yerde kullanıyorum.
1. Uzun düz yolda veya değişken hızın gerektirmediği tırmanışlarda
2. Anlık fotoğraf-video çekimi sırasında
Gazi sabitlediği, devamlı çekme hareketi olmadığı için bilekte bir yorulma, uyuşma olmuyor. Şiddetle tavsiye ederim._________________________________________________
Scooter ile Bodrum'dan Balkanlar Turu
www.facebook.com/scooterilebalkanlarturu
www.instagram.com/emrahtezer
www.emrahtezer.com.tr/nerede
Planlanan Tur Rotam 1 : www.bit.ly/scooterilebalkanlarturu1
Planlanan Tur Rotam 2 : www.bit.ly/scooterilebalkanlarturu2

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme