14 Ağustos 2019 Çarşamba

Motosiklette neden çift cep telefonu kullanıyorum ? Kullandığım aplikasyonlar nelerdir ?

Cep telefonlarını motosiklet üzerine MWUPP aparatları ile montajladım.
https://etezer.wixsite.com/burgman650/mwupptutucu
https://etezer.wixsite.com/vstrom250/telefon
5V beslemelerini ise motosiklet çakmaklığına taktığım 2 çıkışlı, her biri 2A veren USB soketten yapıyorum. Bu şekilde telefonların pili bitik iken kullanım anında 3-5 saat içinde tam şarj oluyor.
1. Telefon :
Gidon ortasındaki (A) telefonu daha çok navigasyon ve rota iz kayıtları, vs işler için tutuyorum. Bu telefon park anında dahi hep motosiklet üzerinde kalıyor. Motosikletten uzun süreliğine ayrılacağım zaman sele altına alıp emniyetini sağlıyorum.
A telefonunda kullandığım aplikasyonlar ve işlevleri;
* Wikiloc : Dünyada çok yaygın, her tür araç ve beden gücü ile yapılan gezi rotaların paylaşımı, depolanması ve azda olsa istatistik tutma amaçlı kullanılan bir uygulamadır. Rota kayıtları üst düzey kullanıcılarda Google Earth üzerine sistem tarafından aktarılır ve Google Earth kullanıcılarına bilgi sağlar. Tura başlarken uygulamanın rota iz kaydı başlatılır, tur sonunda ise sonlandırılır ve rota iz kaydı Wikilioc portföyünüze işler.
Wikiloc portfoyüm ; https://tr.wikiloc.com/wikiloc/user.do?id=1642214
Wikiloc ’un ücretli servisi “Live Tracking” sistemi ile o anki konumunuzu harita üzerinde diğer internet kullanıcıları ile gerçek zamanda paylaşabilirsiniz. Lakin bu hizmetin sistem alt yapısı iyi çalışmıyor. Gecikmeler söz konusu. Tavsiye etmiyorum.
* Relive : Video görseli olarak tur başından sonuna kadar gezinme çizginizi tur sonunda size hazırlar. Kayıt anında telefonunuzda çektiğiniz fotoğrafları gezinme çizginiz Google haritası uydu katmanı üzerine ekler ve size güzel, şık bir video sunar.
Tura başlarken uygulamanın rota iz kaydı başlatılır, tur sonunda ise sonlandırılır ve videonuz Relive portföyünüze eklenir, mail olarak linki gelir.
Örneğin Balkan turumun 41. günü Poljubinj Tolmin-Slovenya *** Bled-Slovenya arası yaptığım yolun Relive kaydı.
* Locus Map Pro : Çek firması Assam ile 2015 yılından itibaren yaptığım iş ortaklığı neticesinde ortaya çıkan, daha çok bisiklet, motosiklet, treking kullanıcılarına yönelik üst sınıf bir navigasyon, takip aplikasyonu. Uygulamanın güzel yanı KML, KMZ, GPX olarak oluşturduğunuz rotayı uygulama içine atar ve bu rota üzerinde sizi navige etmesidir. Google Earth, OSM (Open Street Maps) haritaları dahil 10 larca harita veritabanını kullanıcılara sunar. Haritaları off-line kullanma şansınız vardır. Rotanız üzerinden saptığınızda sizi tekrar rotanıza, belirleyeceğiniz oran üzerinden sokar. Rotanız üzerinde pinler (POI) koyduysanız, belirlediğiniz metre çapına girince ekranda size uyarı verir. Bu şekilde göreceğiniz, dolaşacağınız, duracağınız noktayı kaçırmanıza imkan yoktur. Uygulama rota iz kaydı yapar ve çok detaylı bir şekilde size yükseklikler dahil istatistikler sunar. Bu detaylı istatistikleri verecek başka bir aplikasyonun olmadığını size garanti edebilirim. Uygulamanın 100 lerce kullanıcı dostu, faydalı özelliği ve ayarları mevcuttur. Burada anlatmaya kalksam saatlerimi alır bu yüzden size tavsiyem kısıtlı ücretsiz sürümünü yükleyip test amaçlı kullanmanız olacaktır. Programın Türkçe desteği mevcut olup şu an için sadece android tabanlı mobil cihazları desteklemektedir. IPhone lar için sürümü mevcut değildir.
Google Play linki için tıklayınız.
Tura başlarken rota iz kaydı için hizmetin kaydı başlatılır, tur sonunda ise sonlandırılır ve rota iz kaydı uygulamanın içine kaydolur. İsterseniz bu kaydı rota dosyası olarak dışa aktarıp bilgisayarında Google Earth veya Map üzerinde görebilirsiniz.
* Rever : Bisikletçilerin Strava ‘sı varsa motosikletçilerinde Rever ‘ı var. Turda iz kaydı ve çok detaylı olmayan istatistik sunuyor. Turunuzun iz kaydını tur sonunda kendi veritabanına kaydedip diğer Rever kullanıcılarının görmesine imkan sunuyor.
Tura başlarken uygulamanın rota iz kaydı başlatılır, tur sonunda ise sonlandırılır ve rota iz kaydı Rever portföyünüze işler.

2. Telefon :
Gidonda sağ hidrolik kutusu üzerindeki (B) telefonu (sol tarafa da montaj yapılır ama sol elle ekranı kullanmak pratik oluyor) daha çok Google Map navigasyon, intercom aplikasyonu vs günlük işler için kullanıyorum. Motosikletten uzun süreliğine ayrılacağım zaman yanıma, bacak çantama alıyorum.
B telefonunda kullandığım aplikasyonlar ve işlevleri;
* Real-Time GPS Tracker 2 : Bu aplikasyonu beni takip eden ailemin ve arkadaşlarımın o an nerede olduğum, nereden geçtiğim, anlık sürüş istatistiklerim hakkında bilgileri paylaşmak amaçlı kullanıyorum. http://emrahtezer.com.tr/nerede web sayfasından gerçek zamanda takip yapılıyor. Uygulama Google Map haritasını kullanıyor.
* Google Map/Haritalar : Özellikle uzun turlara çıkarken hazırlık aşamasında çiziğim yol iz haritası, POI şeklinde durulacak, kamp, çadır atılacak, konaklama olacak, gezilecek, görülecek, tarihi, fotoğraf çekilecek gibi yerlerin dosyasını A telefonumda kullandığım Locus Map Pro ya attığım gibi Google Haritalar aplikasyonundaki yerlerim altına da atıyorum. Özellikle hiç bilmediğim şehir içinde bulunduğum noktadan gideceğim noktaya gitmek için Google Haritaların navigasyon özelliğini kullanıyorum. Gayet güzel, verimli çalışıyor.
Şehir içinde dolaşacağım, göreceğim çok nokta olduğunda merkezi, güvenli bir yere motoru park ettikten sonra elime aldığım B telefonundaki Google Haritalar yürüyüş moduna geçip yaya turuma devam ediyorum.
* Cardo Smart Set : Kaskımda B telefonumdaki kayıtlı MP3 müzik dosyalarını, internetten radyo dinlemek, navigasyon uyarılarını almak, diğer motorcu arkadaşım ile konuşmak, gelen telefon çağrılarını almak, arama yapmak için Cardo Scala Rider SmartPack motosiklet intercomu kullanıyorum.
https://etezer.wixsite.com/burgman650/kaskintercom
Intercom ayarları ve fonksiyonlarını daha kolay kullanmak için B telefonumda Cardo Smart Set aplikasyonunu kullanıyorum.
* Camping.Info : Dünya üzerinde çok popüler olan karavan, çadır konaklamalar için kamp yerleri bulma aplikasyonu.
* Park4night : Dünya üzerinde çok popüler olan karavan, çadır konaklamalar için kamp yerleri, göl-dere kenarları, otopark vs yerler bulma aplikasyonu. Çadır attığınız yer güvenli, uygun ise harita üzerinde işaretleme yaparak, resim paylaşabilir, yazılı bilgi verebilirsiniz. Bu şekilde diğer kullanıcılar için paylaşım yapmış olursunuz.

Bu işlemler dışında B telefonunu internet, Google, sosyal medya, fotoğraf/video çekimi, Google Haritalar üzerinde nokta işaretleme vs işler amaçlı kullanıyorum.
_________________________________________________
Scooter ile Bodrum'dan Balkanlar Turu
www.facebook.com/scooterilebalkanlarturu
www.instagram.com/emrahtezer
www.emrahtezer.com.tr/nerede
Planlanan Tur Rotam 1 : www.bit.ly/scooterilebalkanlarturu1
Planlanan Tur Rotam 2 : www.bit.ly/scooterilebalkanlarturu2

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme